Koncepce logopedické péče v České republice
Logopedická péče je realizována v státních zařízeních – kliniky, větší nemocnice, státní polikliniky, lázně atd., nestátních zařízeních – např. městské, okresní, charitativní, církevní atd., a soukromých zařízeních – privátní praxe klinických logopedů (Škodová, Jedlička 2003, s. 46).
Resort školství
Rezort školství spadá do oblasti ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a podílejí se na ní následující odborníci:
• Logopedický preventista – jedná se o středoškolsky vzdělaného pedagoga, který absolvoval kurz logopedické prevence. Jeho práce spočívá v rozvoji komunikačních dovedností u intaktní společnosti předškolního věku.
• Logopedický asistent – absolvent vysokoškolského bakalářského studia speciální pedagogiky se zaměřením na poruchy verbální komunikace. Pracuje pod dohledem klinického logopeda (oblast zdravotnictví) nebo speciálního pedagoga (oblast školství). V rezortu ministerstva práce a sociální věcí může pracovat i samostatně.
• Speciální pedagog – pedagog se zaměřením na poruchy řeči a učení se státní závěrečnou zkouškou z logopedie. Své uplatnění nachází ve speciálních školách tohoto zaměření – např. speciální základní školy, speciální zvláštní školy, SPC atd. (Škodová, Jedlička 2003, s. 46, 47).
Resort zdravotnictví
V oblati zdravotnictví působí následující odborníci:
• Logoped – jedná se o absolventa studia logopedie nebo speciální pedagogiky se zaměřením na poruchy komunikace a učení se závěrečkou zkouškou z logopedie a surdopedie. Pracuje pod supervizí klinického logopeda a nesplňuje podmínky pro udělení vlastní licence k provozování privátní praxe.
• Klinický logoped – absolvent specializační přípravy zakončené zkouškou. Pracuje již samostatně. Po splnění dalších podmínek je možné udělení vlastní licence pro provoz privátní praxe.
Oba dva odborníci vykonávají logopedickou péči ve státních a soukromých logopedických ambulancích, popřípadě poradnách a logopedických pracovištích – např. při lůžkovýh oddělení foniatrickýckých, pediatrických, neurologických, v léčebnách pro dlouhodobě nemocné atd. Dále na specializovaných pracovištích (klinikách, JIP atd.) a také v denních stacionářích zřizovaných při zdravotnických zařízeních (Škodová, Jedlička 2003, s. 47).
Resort ministerstva práce a sociálních věcí
V tomto rezortu mohou působit logopedi, kliničtí logopedi a speciální pedagogové se specializací logopedie a surdopedie. Kvalifikační předpoklady závisí na konkrétním zařízení a náplní práce v dané oblasti (Škodová, Jedlička 2003, s. 48).
ZDROJ: Diplomová práce: Systém logopedické péče v České republice, autor: Mgr. Petra Bečvárovská
Použitá literatura:
ŠKODOVÁ, E., JEDLIČKA, I., 2003. Klinická logopedie. 1. vyd. Praha: Portál. ISBN 80-7178-546-6.
Novinky
Štítky
- teorie
- typy škol
- speciální pedagog
- klinický logoped
- ministerstvo práce a sociálních věcí
- zdravotnictví
- školství
- koncepce logopedie
- prevence
- terapie
- diagnostika
- metody
- narušená komunikační schopnost
- vymezení logopedie
- literatura
- telefon
- kontakt
- ceník
- klienti
- Uživatelé
- Mladá Boleslav
- Logopedie
- zdroj
- internetový odkaz
- kniha